آموزش بازی سازی از زیر صفر تا صد

آموزش-بازی-سازی
در این مقاله آموزش صفر تا صد آموزش بازی سازی ما قصد هیچ آموزش پلتفرم بازی سازی رو نداریم پس اگه دنبال آموزش یکی از پلتفرم های بازی سازی هستید این مطلب به درد شما نمیخورد.  ولی اگر میخواهید با حرفه بازی سازی آشنا شوید مقاله صفر تا صد بازی سازی به شما نقشه راه عالی نشان خواهد داد.

بازی سازی چیست؟

بازی سازی، یک فرایند هنری و فنی است که در آن یک بازی ویدئویی از ایده تا اجرا خلق می شود. بازی سازی نیاز به تخصص های مختلفی دارد، از جمله طراحی، برنامه نویسی، گرافیک، صدا، بازخورد و بازاریابی. برای شروع به بازی سازی، شما باید ابتدا با مفاهیم و اصطلاحات پایه آشنا شوید و سپس منبع مناسب برای یادگیری و تمرین را پیدا کنید.

نقشه راه بازی سازی

در اینجا به شما چند مرحله از نقشه راه بازی سازی را معرفی می کنم:
مرحله اول: تعریف هدف و ایده. در این مرحله، شما باید تصمیم بگیرید که چه نوع بازی می خواهید بسازید و چه هدف و پیامی دارید. شما باید ایده خود را به صورت خلاصه و روشن بنویسید و عوامل موثر بر بازی را مشخص کنید. برای مثال، شما باید تعین کنید که بازی شما چه ژانر، سبک، داستان، شخصیت ها، مکان ها، چالش ها و مکانیک هایی دارد.
مرحله دوم: انتخاب ابزار و زبان. در این مرحله، شما باید تصمیم بگیرید که با چه نرم افزار و زبان برنامه نویسی می خواهید بازی خود را توسعه دهید. این انتخاب بستگی به سطح دانش، علاقه و نوع بازی شما دارد. برخی از نرم افزار های پرطرفدار بازی سازی  در حال حاظر عبارتند از:
Unity: یک موتور قدرتمند برای ساخت بازی های دوبعدی و سه بعدی. شما می توانيد با استفاده از رابط كاربری كشيدن و رها كردن، عناصر بازی خود را مدييريت كنيد و منطق بازی را با استفاده از زبان های C# يا JavaScript پياده سازی کنید. شما می توانيد آن ها را در پلت فورم های iOS، Android، Windows، Mac، Linux، HTML5، PS4، Xbox One و Nintendo Switch منتشر كنيد.
Unreal Engine: یک موتور بسیار قدرتمند و پیشرفته برای ساخت بازی های سه بعدی. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن، عناصر بازی خود را مدیریت کنید و منطق بازی را با استفاده از زبان C++ یا سامانه طراحی بصری Blueprints پیاده سازی کنید. شما می توانید بازی خود را در پلت فورم های iOS، Android، Windows، Mac، Linux، HTML5، PS4، Xbox One و Nintendo Switch منتشر کنید.
مرحله سوم: طراحی و توسعه. در این مرحله، شما باید شروع به پیاده سازی ایده خود در نرم افزار انتخاب شده کنید. شما باید عناصر گرافک (sprite, texture, model, animation, etc.) و صوت (sound, music, voice, etc.) بازی خود را طراحی یا تهیه کنید و به نرم افزار اضافه کنید. شما باید منطق (logic, script, code, etc.) بازی خود را بر اساس زبان و ابزار مورد نظر نوشته یا تعین کنید. شما باید تست (test, debug, optimize, etc.) بازی خود را به صورت مکرر انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که همه چيز به درستی كار می كند و عملكرد مناسبی دارد.
مرحله چهارم: انتشار و بازاريابی. در این مرحله، شما باید بازی خود را برای عموم قابل دسترس كنيد. شما باید تصميم بگيريد كه بازي خود را به صورت رایگان يا پولی منتشر كنيد و چگونه درآمد زائی كنيد (ads, in-app purchase, premium, etc.). شما باید بازي خود را در پلت فورم های مختلف (web, mobile, desktop, console, etc.) سازگار كنيد و نسخه های مخصوص آن ها را ايجاد كنيد.

نحوه ایده پردازی برای ساخت بازی

ایده پردازی برای ساخت بازی یک فرایند خلاقانه و چالش برانگیز است که نیاز به تفکر منطقی، تخیل و تحقیق دارد. برای ایده پردازی برای ساخت بازی، شما می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید، اما در اینجا به شما چند نکته کلیدی را معرفی می کنم:
بررسی بازار و رقبا: قبل از اینکه شروع به ایده پردازی کنید، خوب است که بازار و رقبای خود را بشناسید و ببینید که چه نوع بازی هایی مورد توجه مخاطبان هستند و چه نوع بازی هایی کمتر دیده می شوند. این کار به شما کمک می کند تا ایده های جدید و جذاب را پیدا کنید و از تکرار و تقلید پرهیز کنید.
تعین ژانر و سبک: بعد از اینکه بازار و رقبای خود را بشناسید، باید تصمیم بگیرید که چه نوع بازی می خواهید بسازید و چه ژانر و سبکی را دنبال می کنید. اگر آشنایی با ژانر و سبک بازی دارید میتوانید تا روش بعدی ایده پردازی که برداشت از الگو ها می باشد رد شوید.

ژانر بازی چیست؟ 

ژانر بازی یک مفهوم است که برای توصیف نوع داستان، جو، محتوا و مضامین یک بازی استفاده می شود. برای مثال، ژانر فانتزی به بازی هایی اشاره دارد که در دنیایی تخیلی و جادویی رخ می دهند. ژانر علمی تخیلی به بازی هایی اشاره دارد که در آینده یا با استفاده از تکنولوژی پیشرفته رخ می دهند. ژانر تاریخی به بازی هایی اشاره دارد که در گذشته یا بر اساس رویدادهای تاریخی رخ می دهند. ژانر واقع گرایانه به بازی هایی اشاره دارد که در دنیای واقعی و با قوانین طبیعت رخ می دهند.

سبک بازی چیست؟ 

سبک بازی به نوع فعالیت و چالش بازی اشاره دارد.
انواع سبک بازی بسیار زیاد و متنوع هستند، اما برخی از سبک های رایج و مشهور عبارتند از:
تیراندازی: در این سبک، بازیکن باید با استفاده از اسلحه های مختلف دشمنان را شلیک کند. این سبک می تواند از دیدگاه اول شخص یا سوم شخص باشد.
ماجراجویی: در این سبک، بازیکن باید داستان بازی را دنبال کند و با حل پازل ها، جمع آوری آیتم ها، برقراری ارتباط با شخصیت ها و کشف محیط های مختلف پیشرفت کند.
راهبردی: در این سبک، بازیکن باید تصمیمات منطقی و استراتژیک بگیرد و منابع خود را مدیریت کند. این سبک می تواند زمان واقعی یا نوبتی باشد.
نقش آفرینی: در این سبک، بازیکن یک یا چند شخصیت را در بازی کنترل می کند و قابلیت توسعه و تغیر آن ها را دارد. این سبک معمولاً دارای سامانه های مختلف مانند نبرد، گفتگو، تجارت، جمع آوری و غیره است.
شبيه‌سازی: در این سبک، بازيكن يك فعاليت يا يك جنبه از دنيای واقعی را شبيه‌سازی میكند. این سبک معمولاً دارای حالت آزاد یا حالت ماموريت است.

تفاوت ژانر و سبک بازی در چیست؟

تفاوت ژانر و سبک بازی در این است که ژانر بازی به نوع داستان و محتوای بازی اشاره دارد، در حالی که سبک بازی به نوع فعالیت و چالش بازی اشاره دارد. برای مثال، یک بازی می تواند ژانر فانتزی و سبک تیراندازی باشد، یعنی داستان بازی در دنیایی تخیلی و جادویی رخ می دهد و بازیکن باید با استفاده از اسلحه های مختلف دشمنان را شلیک کند. یا یک بازی می تواند ژانر تاریخی و سبک راهبردی باشد، یعنی داستان بازی بر اساس رویدادهای تاریخی رخ می دهد و بازیکن باید تصمیمات منطقی و استراتژیک بگیرد و منابع خود را مدیریت کند.
تعین ژانر و سبک به شما کمک می کند تا قابلیت های بازی خود را مشخص کنید و منابع مناسب را جستجو کنید.
برداشت از الگو ها: گاهی اوقات، بهترین روش برای ایده پردازی این است که الگو های موجود را بردارید و آن ها را تغیر دهید. شما مي توانيد الگو های خود را از توسط ديگر، فيلم ها، كتاب ها، دستورالعمل های علمي يا حتی تجارب شخصی خود بگيريد. سپس مي توانيد آن ها را با تغير عناصر، جلوه ها، قصه يا حالت برای خود سفارشی كنيد. البته در این روش باید دقت کنید که خلاقانه عمل کنید و احترام حقوق مولفین را حفظ کنید.
طرح پرسش: گاهی اوقات، ساده ترین روش برای ایده پردازی این است که خود را به عنوان یک بازکین در نظر بگیرید و از اخود بپرسید که چه چیزی را دوست دارید در یک بازی ببینید یا تجربه کنید. شما میتوانید از خود سوال هایی مانند این ها بپرسید:
  1.  چه نوع چالش هایی را دوست دارم؟
  2.  چه نوع شخصیت هایی را دوست دارم؟
  3.  چه نوع داستان هایی را دوست دارم؟
  4.  چه نوع جلوه هایی را دوست دارم؟
  5.  چه نوع حالت هایی را دوست دارم؟

با پاسخ به این سوال ها، شما می توانید ایده های خود را شکل بدهید و بازی خود را بر اساس علاقه و سلیقه خود طراحی کنید. امیدوارم این پاسخ به شما کمک کند تا ایده پردازی برای ساخت بازی را بهتر بفهمید و انجام دهید.

ابزارهای بازی سازی

ابزار های بازی سازی نرم افزار هایی هستند که به توسعه دهندگان بازی کمک می کنند تا بازی های رایانه ای را طراحی، ساخت و انتشار دهند. این ابزار ها معمولاً شامل یک موتور بازی، یک ویرایشگر گرافیک، یک ویرایشگر صوت، یک ویرایشگر سطح، یک ویرایشگر اسکریپت و یک ویرایشگر رابط کاربری هستند. برخی از این ابزار ها نیاز به برنامه نویسی دارند و برخی دیگر نه. برخی از این ابزار ها رایگان هستند و برخی دیگر پولی.

دسته بندی ابزارهای بازی سازی

برای دسته بندی ابزار های بازی سازی می توان از معیار های مختلفی استفاده کرد، مانند:

پلتفرم هدف: بعضی از ابزار های بازی سازی فقط برای ساخت بازی های رایانه ای بر روی یک پلتفرم خاص مانند ویندوز، مک، لینوکس، آندروید، iOS و غیره طراحی شده اند. بعضی دیگر قابلیت ساخت بازی های چند پلتفرم را دارند.

بعد بازی: بعضی از ابزار های بازی سازی فقط برای ساخت بازی های دو بعدی مناسب هستند و بعضی دیگر قابلیت ساخت بازی های سه بعدی را نیز دارند.

سبک بازی: بعضي از ابزار های بازي سازي فقط براي ساخت بازي هاي خاصي مانند تيراندازي، مسابقه‌اي، آموزشي و غيره مناسب هستند و بعضي ديگر قابليت ساخت بازي هاي مختلف را دارند.

سطح دشواري: بعضي از ابزار های بازي سازي فقط براي توسعه دهندگان حرفه‌ای يا مبتدي مناسب هستند و بعضي ديگر قابل استفاده براي تمام سطوح تجربه را دارند. براساس این معیار ها، مثال های زیر را می توان به عنوان دسته بندی ابزار های بازی سازی نام برد:

نمونه های از ابزارهای بازی سازی

Unity: یک نرم‌افزار قدرتمند حرفه ای و پولي است که قابليت ساخت بازي‌های چند پلتفرم و سه‌بعدي را در سبك‌های مختلف دارد. نياز به برنامه‌نويسي به زبان‌های C# يا جاواسكريپت دارد.

GameMaker: یک نرم‌افزار ساده و پولي است که قابليت ساخت بازي‌های چند پلتفرم و دوبعدي را در سبك‌های مختلف دارد. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن، عناصر بازی خود را مدیریت کنید و چرخش، حالت، صدا، تصادفات و غیره را تعریف کنید. شما همچنین می توانید با استفاده از زبان برنامه نویسی GML، منطق پیچیده تر بازی خود را پیاده سازی کنید. شما می توانید بازی خود را در پلتفرم های iOS، اندروید، ویندوز، مک، لینوکس، HTML5، PS4، Xbox One و Nintendo Switch منتشر کنید.

GameSalad: یک نرم‌افزار رایگان و آسان است که قابلیت ساخت بازی‌های چند پلتفرم و دوبعدي را در سبك‌های مختلف دارد. نياز به برنامه‌نويسي ندارد و از روش کشیدن و رها کردن عناصر استفاده می کند.عناصر مختلف بازی را اضافه و تغییر دهید و رفتارهای آن ها را تعریف کنید. شما همچنین می توانید بازی خود را در پلتفرم های وب و iOS نمایش و انتشار دهید. نسخه حرفه ای این نرم افزار به شما اجازه می دهد کسب درآمد کنید و بازی خود را در گوگل پلی و مارکت های دیگر منتشر کنید.

Stencyl: یک نرم‌افزار رایگان و آسان است که قابلیت ساخت بازی‌های چند پلتفرم و دوبعدي را در سبك‌های مختلف دارد. نياز به برنامه‌نويسي ندارد و از روش بلوک های منطقی استفاده می کند.شما می توانید با استفاده از سامانه ثبت رویداد، منطق بازی خود را با قطعات پازل مانند بسازید. شما همچنین می توانید با استفاده از ویرایشگر گرافیک، طرح های خود را طراحی یا وارد کنید. شما می توانید بازی خود را در پلتفرم های وب، iOS، اندروید، ویندوز، مک و لینوکس منتشر کنید.

FlowLab: یک نرم افزار آنلاین برای ساخت بازی های دوبعدی. شما می توانید با استفاده از مرورگر خود، بازی خود را طراحی و توسعه دهید. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن، عناصر بازی خود را اضافه و تغییر دهید و رفتارهای آن ها را با استفاده از گراف های جریان تعریف کنید. شما می توانید بازی خود را در پلتفرم های وب، iOS و اندروید منتشر کنید.

Sploder : یک نرم افزار آنلاین دیگر برای ساخت بازی های دوبعدی. شما می توانید با استفاده از مرورگر خود، بازی های مختلف از قبیل پلتفرمر، شوتر، پازل، رترو و غیره را بسازید. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن، عناصر بازی خود را اضافه و تغییر دهید و تنظیمات مختلف را اعمال کنید. شما می توانید بازی خود را در پلتفرم های وب و iOS منتشر کنید.

BuildBox: یک نرم افزار قدرتمند برای ساخت بازی های سه بعدی بدون نیاز به دانش برنامه نویسی. شما می توانید با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن، عناصر مختلف بازی را اضافه و تغییر دهید و جلوه های ویژه و قدرت های خاص را تعریف کنید. شما همچنین می توانید بازی خود را در پلتفرم های iOS، اندروید، ویندوز، مک و غیره منتشر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید